środa, 11 listopada 2015

Obchody 11 listopada w 1987 r.

Uczestnicząc dzisiaj w uroczystościach Święta Niepodległości w Bełchatowie ponownie wróciłem pamięcią do opisywanej wcześniej książki "NSZZ <<SOLIDARNOŚĆ>>> w Bełchatowie w dokumentach Służby Bezpieczeństwa w latach 1980-1989".  Dokumentami, na które dzisiaj  zwróciłem uwagę były dokumenty opublikowane pod nr. 299-302. Dokumenty te dotyczą obchodów Święta Niepodległości w 1987 r. w Bełchatowie. 


Pierwszy z dokumentów: Notatka urzędowa sporządzona przez starszego inspektora Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Bełchatowie por. Dominika Krawczyka, zawiera informację o przebiegu oficjalnych obchodów zorganizowanych pod pomnikiem Adama Mickiewicza na pl. Wolności. Oprócz zorganizowanej oficjalnej manifestacji (odział w niej wzięło ok. 400 osób) przedstawiciele środowisk opozycyjnych organizowali obchody rocznic niezależne od organizowanych przez władze partyjne. 

Działacze z terenu Bełchatowa zorganizowali manifestację upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości. Po zakończonych uroczystościach zorganizowanych przez Miejską Radę PRON w Bełchatowie pod pomnikiem Adama Mickiewicza zebrała się grupa osób (ok. 50 osób), która rozwinęła 3 transparenty i zapaliła znicze. Następnie „przemówienie o treści antyradzieckiej wygłosił Kazimierz Suchcicki”. Siły porządkowe nie interweniowały i dopiero na zakończenie po odśpiewaniu pieśni „Boże coś Polskę” wylegitymowano uczestników i zarekwirowano transparenty. Organizatorzy manifestacji wcześniej próbowali podłączyć się do oficjalnych obchodów a jedynym ich warunkiem było uzyskanie pozwolenia na odczytanie własnego przemówienia. Ponieważ takiego zapewnienia nie otrzymali postanowili zorganizować kontrmanifestację. 

Głównymi inspiratorami tych działań byli: wspomniany wcześniej Kazimierz Suchcicki oraz Ryszard Wyczachowski, Zbigniew Matyśkiewicz, Henryk Komoński i Jacek Wilk. Na transparentach pojawiły się hasła: „Niepodległość, Wolność, Sprawiedliwość”, „Wolność i Pokój”, „69 Rocznica odzyskania niepodległości”. Do udziału w tym nielegalnym zgromadzeniu nie dopuszczono Jacka Wilka, który został wcześniej zatrzymany przez MO.

Drugi dokument Notatka służbowa dostarczona  szefowi RUSW w Bełchatowie Aleksandrowi Kopytkowi w dniu 12 listopada dotyczyła rozmów prowadzonych przed uroczystościami pomiędzy przewodniczącym PRON Stefanem Kowalczykiem a przedstawicielem a reprezentującym Ruch Wolność i Pokój Jackiem Wilkiem. W kolejnych dwóch dokumentach wymienieni są dodatkowo jako uczestnicy nielegalnego zgromadzenia Ryszard Brzuzy, Józef Pólkowski, Zbigniew Staśkiewicz oraz Wiesław Dobkowski.

Tak, jak w podobnych sytuacjach, oprócz informacji uzyskanych poprzez obserwację zdarzenia przez funkcjonariuszy SB doskonałym uzupełnieniem całości były informacje uzyskane od Tajnych Współpracowników, w tym wypadku od TW ps. "Narcyz" i TW ps. "Skowronek".
Nie zawsze tak jak w ostatnich 25 latach była więc możliwość świętowania tak ważnego dnia jak Święto Niepodległości bez przeszkód. Warto o tym pamiętać, bo wolność i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze. Trzeba je pielęgnować i dbać o nie. Józef Piłsudski mówił: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości." Pomni tej mądrości pamiętajmy o historii naszej małej ojczyzny, bo z takich małych historii złożona jest historia Polski.


zdjęcia: Piotr Kania
p.s.
Wracamy do słuchania mojej ulubionej muzyki. Dzisiaj stosownie do dnia dzisiejszego Kult

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz