piątek, 19 października 2018

...bo warto Łączyć Pokolenia zawsze …




Minął już rok od momentu utworzenia Stowarzyszenia "Grocholice-Łączymy Pokolenia", warto więc się zatrzymać i troszkę powspominać. 


Pomysł utworzenia stowarzyszenia „Grocholice – Łączymy Pokolenia” zrodził się zupełnie niedawno, bowiem dokładnie rok temu, a jest wynikiem bardzo pozytywnej reakcji bełchatowian na projekt – o takiej właśnie nazwie - realizowany i spotykający się z olbrzymim zainteresowaniem - cyklicznie od 2014 r. 



Zakładał on cykl spotkań, wydarzeń historycznych, wycieczek oraz działań sportowych i prozdrowotnych skierowanych do mieszkańców naszego miasta – zwłaszcza grocholiczan. Już pierwsza jego edycja spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem – ku ogromnemu zdziwieniu (w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście) pomysłodawców. Mieliśmy pomysł na stworzenie czegoś, czego nam wszystkim po prostu brakowało – na trochę historii, kultury, odrobinę zabawy i sportu, a wszystko to w towarzystwie osób, które będą w stanie czerpać od siebie wzajemnie wiele dobrego – wyznaje z uśmiechem Marek Jasiński – pomysłodawca projektu i współtwórca stowarzyszenia. 
Już po pierwszym roku realizacji projektu wiedzieliśmy, że na tym nie chcemy kończyć – dodaje Dariusz Matyśkiewicz – koordynujący w znacznej mierze działania prozdrowotne – szkoda byłoby zaprzepaścić tyle dobra, jakie wzajemnie od siebie czerpiemy – dodaje. Tak oto założyliśmy stowarzyszenie – mówi Anna Janiszewska, prezes
stowarzyszenia „Grocholice – Łączymy Pokolenia” - które realizuje dzisiaj wszystkie cele, jakie rodziły się w naszych głowach, tj. wzajemne przekazywanie sobie wartości, wiedzy i umiejętności, których nie można znaleźć w podręcznikach; aktywizowanie społeczeństwa na rzecz naszej małej ojczyzny; odkrywanie tradycji i historii dotyczących naszego miejsca; wzmocnienie poczucia dbałości o swoją kondycję fizyczną, bo przecież to w zdrowym ciele jest zdrowy duch  uśmiecha się. Każde – dotychczas zrealizowane wydarzenie – cieszy się dużym zainteresowaniem – jeszcze raz podkreśla Piotr Langkamer – wiceprezes stowarzyszenia – mamy więc sporo pracy, ale też ogrom satysfakcji z dobrze wykonanego zadania i wzajemnej radości – wyznaje.



Kulturalny maraton

Wszystkie działania kulturalne pokazały mi jak bardzo spragnieni jesteśmy takich wydarzeń – mówi Marek Jasiński – pomysłodawca i koordynator projektu – z wypiekami na twarzy – niejednokrotnie – patrzę na młodych, zdolnych ludzi i z dumą wtedy myślę – oni mieszkają tutaj, obok mnie – dodaje. Dotychczas wysłuchaliśmy szeregu koncertów tematycznych, m.in. piosenki PRL, koncert piosenek Zbigniewa Wodeckiego i Wojciecha
Młynarskiego, płynęliśmy „Wielką wodą” z twórczością Agnieszki Osieckiej, wysłuchaliśmy piosenek stanu wojennego – wylicza. Każdy z nich był ogromnym doświadczeniem – wyznaje. Oprócz koncertów organizowane były konkursy plastyczne, festyny rodzinne, wystawy, a także seria wycieczek – mających na celu odwiedzenie wielu ciekawym miejsc oraz poznanie ich historii, a także zintegrowanie lokalnej społeczności w poczuciu dobrze spędzonego czasu. Można powiedzieć, że połączyliśmy przyjemne z pożytecznym – śmieje się Marek Jasiński – a ilość chętnych każdym kolejny wyjazdem utwierdzała w przekonaniu, że nie tylko my tak sądzimy – podkreśla. Do tej pory byliśmy w: Inowłodzu, Pszczynie, Tychach, Krakowie, Auschwitz, Sandomierzu, Malborku i Gdańsku – wylicza – ale wędrowaliśmy też śladami pierwszych Piastów oraz kroczyliśmy śladami historii polskiej. Jak zgodnie twierdzą pomysłodawcy – każde wydarzenie było wyjątkowe, bo skupiało się wokół ludzi, a spotkania z ludźmi zawsze dostarczają wiele emocji.

Historyczna podróż

Patriotyzmu trzeba się uczyć poprzez poznawanie historii małej ojczyzny – mówi Piotr Langkamer – wiceprezes stowarzyszenia. Historia jest częścią mojego życia i to nie tylko dlatego, że jestem historykiem z zawodu – wyznaje. Lubię jej szukać, rozmawiać o niej i opowiadać o jej dziejach innym, dlatego właśnie chętnie współuczestniczę w organizowaniu działań historycznych w ramach stowarzyszenia „Grocholice – Łączymy
Pokolenia - wyznaje. Dotychczas miałem ogromną przyjemność współorganizować spotkania historyczne z muzyką, szereg koncertów z nutą historyczną, wiele wieczek podczas których mogliśmy zetknąć się z naszą historią – tą łatwiejszą i ta trochę trudniejszą – wylicza Piotr Langkamer. W kalendarzu wydarzeń realizowanym w ramach projektu nie brakuje i takich, o których historyk zapomnieć nie może, stąd udział w uroczystościach patriotycznych, który traktuje jako mój obowiązek – dodaje z powagą sytuacji.

Bieg po zdrowie

Warto dbać o siebie – podkreśla stanowczo Dariusz Matyskiewicz – współpomysłodawca projektu. Dzięki działaniom profilaktyczny jesteśmy na bieżąco ze swoim zdrowiem, a to bardzo ważne, wiem coś o tym – wyznaje. W ramach działań organizowanych przez stowarzyszenie „Grocholice – Łączymy Pokolenia” profilaktyka stanowi bardzo ważny aspekt, stąd cykliczne spotkania ze specjalistami w ramach Międzynarodowego Dnia
Serca, można wówczas wykonać badania kardiologiczne, mammograficzne, przebadać słuch, a także skonsultować się z ortopedą czy dietetykiem. Jeśli jesteśmy zdrowi na ciele, to zawsze będziemy młodzi duchem – uśmiecha się Dariusz Matyśkiewicz. Działania stowarzyszenia pokazują, że można obie te sfery ze sobą łączyć do woli, bo wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia, dlatego „… Łączymy Pokolenia” – dodaje. Jak trzeba również pomagamy – chociażby poprzez oddawanie krwi na rzecz tych, którzy jej najbardziej potrzebują, bo ta – jak twierdzi - jest na wagę złota.

Rekreacyjny bieg sportowy

Promowanie zdrowego stylu życia i dobra zabawa – to maksyma, jaka przyświeca każdemu przedsięwzięciu, jakie mam możliwość organizować – mówi Krzysztof Magnucki – współrealizator projektu, a takich - w ramach działań stowarzyszenia „Grocholice - Łączymy Pokolenia” - było niemało – dodaje. Turnieje piłki nożnej, rokroczne aktywne spotkania organizowane na rzecz najbardziej potrzebujących, zawody z okazji Dnia Dziecka, czy rajdy rowerowe ku wzmocnieniu ciała i uciesze ducha – to niektóre z nich. Każde tego rodzaju spotkanie daje możliwość do bycia ze sobą i dla siebie, a to motywuje do dalszego działania i podsuwa nowe, ciekawe pomysły – zdradza Krzysztof Magnucki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz